DPG60IM400QB.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DPG60IM400QB.
| 이미지 |
| 부품 번호 | DPG10I400PM | DPG60IM400QB | DPG10I200PM | DPF30I300PA | DPG30IM300PC-TRL |
| 제조업체 | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | HiPerFRED²™ | HiPerFRED²™ | HiPerFRED²™ | HiPerFRED²™ | HiPerFRED²™ |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 45 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 400 V | 1 µA @ 400 V | 1 µA @ 400 V | 1 µA @ 400 V | 1 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | 60A | 60A | 60A | 60A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.47 V @ 60 A | 1.47 V @ 60 A | 1.47 V @ 60 A | 1.47 V @ 60 A | 1.47 V @ 60 A |